piątek, 29 sierpnia 2014

CASUAL FRIDAY, czyli LUŹNY PIĄTEK

Co myślicie o naszych marynarkach typu Casual?
Którą wybralibyście na luźny piątek?

Zwyczaj zapoczątkowany w dużych amerykańskich korporacjach, gdzie postanowiono dać pracownikom nieco wytchnienia i pozwolono, by w piątki przychodzili do pracy w nieco swobodniejszym stroju niż dotychczas. Jest to swego rodzaju kompromis między wymaganym w ciągu tygodnia biznesowym wizerunkiem, a luźną atmosferą panującą w przede dniu weekendu. Niepisaną zasadą jest, że strój piątkowy powinien być o jeden stopień mniej formalny niż stroje noszone w pozostałe dni robocze.

Panowie zazwyczaj sięgają wtedy po ciemnogranatowe jeansy bez przetarć bądź bawełniane spodnie typu chino. Łączą je z gładką, prążkowaną bądź kraciastą koszulą, bądź też koszulką polo. Do zestawu można dodać dzianinowy sweter, pulower lub kamizelkę. Dobrym rozwiązaniem jest również wybór marynarki w kolorze innym od spodni, lecz pasującej kolorystycznie do całości zestawu. Jeśli panowie zdecydują się na krawat warto, by wybrali model o intensywnym kolorze. Całości dopełnią sznurowane buty, jednak unikamy typowo sportowego obuwia, wybierając raczej półbuty.


Należy zwrócić uwagę, że luźny piątek wprowadzono dla pracowników wielkich firm, jednak styl Casual na dobre zagościł na naszych ulicach i chętnie wybierany jest przez panów, którzy pracują w firmach, w których na co dzień obowiązuje mniej formalny styl ubierania się. Wybieranie stroju w stylu Casual zamiast luźnego T-shirtu i jeansów sprawia, że panowie są traktowani w pracy z większym respektem i szacunkiem.


1 komentarz: